cel w pracy instruktora

Jak uczą się dorośli? - to pytanie, które zadaję sobie od kilku lat. Czy metody stosowane do treningu z dziećmi i młodzieżą mogę 1:1 przenieść do nauczania dorosłych? Jak skutecznie i efektywnie pracować z dorosłymi, aby osiągnąć zamierzone rezultaty?

W tym artykule odpowiem na powyższe pytania. Chcesz poznać gotowy do zastosowania przepis, jak uczyć dorosłych? Przeczytaj ten artykuł do końca.

 

Większość szkoleń, które prowadzę to praca z osobami dorosłymi. Z rozmów z dorosłymi klientami wiem, że przychodzą na zajęcia przede wszystkim, aby:

  • Poprawić umiejętności, które już posiadają.
  • Poczuć się lepiej w swojej skórze – zyskać większą sprawność na co dzień.
  • W końcu zrobić coś dla siebie, spełnić swoje marzenia.

Zatem na co warto zwrócić szczególną uwagę, podczas pracy z dorosłym Klientem, aby przekuć jego motywację w sukces? 

 

I. CEL – ustalcie cel zajęć

Niezależnie od tego, czy to tylko godzina zajęć, czy wspólnie spędzonych kilka godzin lub dni, a czasem miesięcy – ustalcie cel.

Jak to zrobić?

Zadaj Klientowi pytanie o cel Waszego spotkania. Pamiętaj, by nie zadawać wielu pytań jednocześnie. Daj Klientowi przestrzeń i czas na zastanowienie się i udzielenie odpowiedzi.

Jakie pytania możesz zadać Klientowi?

  • Jaki jest Twój cel zajęć?
  • Po co przyszedłeś na zajęcia?
  • Co chcesz osiągnąć na zajęciach?
  • Czego oczekujesz ode mnie jako Twojego instruktora?

 

Serio to takie proste?

Tak to takie proste :)

Nie zawsze Klient odpowie Ci wprost, ale porozmawiaj z nim o tym chwilę, zadaj pytania szczegółowe. Zadbaj, by cel formułowany przez Klienta był:

  • Konkretny - abyście obydwoje wiedzieli, po co się spotkaliście.
  • Mierzalny - abyście na końcu zajęć mogli ocenić, w jakim stopniu cel został osiągnięty.
  • Osiągalny- aby był możliwy do realizacji dla Klienta, ale jednocześnie ambitny. Jak to sprawdzić? Przeczytaj dalszą część artykułu.
  • Istotny, a w pewnym sensie nawet ekscytujący dla Klienta. Uwierz mi na słowo, jeśli Klient jest emocjonalnie zaangażowany w cel zajęć to już pierwszy krok za Wami. Pozwól Klientowi wyobrazić Sobie lepszą wersję Siebie po zajęciach z Tobą :)

Bardzo ważne, abyś sprawdził, czy pierwotny cel Klienta jest możliwy do osiągnięcia. W tym celu dokonaj diagnozy. W przypadku narciarstwa mogą to być dwa wspólne zjazdy, podczas których Klient zjeżdża najlepiej jak potrafi, bez Twoich wskazówek. Po dwóch zjazdach przeznacz chwilę czasu na rozmowę z Klientem. Wróćcie do formułowania celu zajęć. Potwierdź z Klientem pierwotny cel, jeśli testowe przejazdy pozwalają wg Ciebie na jego osiągnięcie lub przystąpcie do modyfikacji celu, jeśli jest to konieczne.

Przed przystąpieniem do nauki upewnij się, że dobrze się rozumiecie. Powiedz cel swoimi słowami na głos. Niech Klient go potwierdzi. Podsumuj zadając pytania:

  • Jeżeli dobrze zrozumiałem to chodzi Ci o…. tak?
  • Czy dobrze to zrozumiałem, że masz na myśli…?
  • Jeżeli masz taką możliwość to zapisz cel Klienta.

Przetestuj ustalanie celu na najbliższych zajęciach :)

 

STOP

Dziękuję, że czytasz ten tekst. Po skończeniu tego artykułu wróć w to miejsce i zapoznaj się z moim projektem Nawyki Skutecznego Szkoleniowca.

Nawyki Skutecznego Szkoleniowca <<< kliknij

 

 

II. PROCES nauki

Po określeniu celu przygotuj plan pracy. Musisz go mieć, ale nie musisz, a wręcz nie powinieneś się go trzymać za wszelką cenę. Bądź elastyczny i podążaj za postępami Klienta(Ucznia).

Obserwuj swojego Ucznia, sprawdzaj, co przynosi rezultaty. Jeżeli jakieś ćwiczenie nie działa to zastąp je innym (o planie piszę tutaj).

Dorośli uczą się poprzez łączenie nowej wiedzy z informacjami, które już posiadają, które sprawdzili poprzez doświadczenie. Wykorzystaj to. Zapytaj o ich przeszłość sportową, dowiedz się, czym się zajmują na co dzień? Dlaczego zdecydowali się na tę aktywność?

Będzie Ci łatwiej tłumaczyć różne aspekty techniczne porównując je do rzeczy, które już znają, które są im bliskie.

 

Przykłady

Przykład 1: Uczeń jeżdżący na motorze przychodzi na lekcję jazdy na nartach.

Wyobraź sobie, że z nartami jest jak z jazdą na motorze, na łuku działa siła odśrodkowa i aby ją zrównoważyć musisz biodrami wejść do środka skrętu, natomiast ciało starasz się utrzymać możliwie w pionie.

Przykład 2: Uczeń stresujący się, że wszyscy na niego patrzą. Jest to jego pierwsza lekcja na nartach, na co dzień nauczyciel angielskiego.

Wyobraź sobie, że to tak jak z nauką języka obcego. Masz powiedzieć coś na głos, w nowym języku, wśród osób, na których opinii Ci zależy… stres jak diabli co nie? Myślisz sobie, co oni pomyślą? Jak to odbiorą?

A jak jest naprawdę? Cieszą się, że próbujesz nauczyć ich języka! Doceniają to, że się starasz, a jak będzie taka potrzeba to przecież Ci pomogą! Dokładnie tak samo jest z tymi wszystkimi narciarzami wokoło! Codziennie widzą kogoś uczącego się, a jak się przewrócisz to na pewno Ci ktoś pomoże. Tylko pomyśl kogo możesz spotkać podczas takiej pomocy… hmmm?

 

Dorośli = doświadczenie życiowe

Dorośli, w związku z życiowym doświadczeniem mogą mieć opory, uprzedzenia lub zwyczajnie mogą się bać. Twoim zadaniem jako instruktora jest sprawić, aby ten strach pokonać w możliwie łagodny i bezpieczny sposób.

Przełamanie wewnętrznych oporów Ucznia będzie znacznie łatwiejsze, jeżeli będziesz spójny i konsekwentny w działaniach, będziesz realizował plan, który On rozumie i aprobuje.

Dorośli lubią mieć wpływ na proces nauki, lubią nieco ingerować w to, co się dzieje. Nawet jeżeli tego nie mówią lub wręcz zaprzeczają twierdząc, że są na wakacjach, że oddają się w twoje ręce, to lubią mieć wpływ. Wiedza i doświadczenie nie pozwala im na oddanie pełnej kontroli nad sobą. Dlatego pozwól wybierać, ale z opcji, które Ty zaproponujesz! Nazywam to pozornym wyborem- daję opcje, ale każda z nich jest dobra dla procesu nauki (bo przecież mam plan), a uczeń ma poczucie, że ma wpływ na to co się dzieje na zajęciach :)

Dorośli w większości boją się coś zrobić źle, bo żyją w przekonaniu, że błąd to coś złego, że ktoś ich zaraz oceni. Błąd podświadomie kojarzą z karą, czego częstą konsekwencją jest obawa przed zmianą i czymś nowym oraz nawykowe wykonywanie czynności „po staremu”, ponieważ czują się wtedy komfortowo

Często słyszę:Jak robię tak jak mi każesz to czuję się dziwnie, to jest takie nienaturalne.

Dlatego swoich uczniów zawsze proszę o to, aby towarzyszyło im uczucie dyskomfortu przy wprowadzaniu nowych ruchów. Jeżeli robisz coś nowego, wprowadzasz jakąś zmianę to na początku zawsze jest niekomfortowo! Tak jak na pierwszych zajęciach na stoku, na pierwszych zajęciach tańca, czy pierwszych zdaniach wypowiedzianych w obcym języku. Nie jest łatwo i przyjemnie. Jeżeli polubisz się z tym uczuciem to proces nauki będzie znacznie łatwiejszy i skuteczny.

Moja rada dla Ciebie: nie używaj słowa „źle” :) Powiedz: „ Zróbmy to inaczej :)”

Pamiętaj, aby na koniec zajęć wspólnie z Klientem odnieść się do określonego na początku celu i ocenić poziom jego realizacji.

 

III. POSTAWA – Ty w PROCESIE dochodzenia Klienta do CELU

Na koniec najważniejsze – Ty i Twoja postawa, która mówi wszystko o Tobie, przekłada się na efekty pracy Klienta i odróżnia Ciebie od Innych instruktorów.

Bez zbędnego gadania, poniżej kilka dobrych praktyk odnoszących się do Postawy Instruktora.

  • Bądź profesjonalistą i ekspertem w swojej dziedzinie. Przyjdź na zajęcia przygotowany i pozwól Klientowi poczuć, że wiesz co robisz, wiesz co działa bo wielokrotnie sprawdziłeś to w praktyce. Pokazuj Klientowi, jak dane ćwiczenie przekłada się na Jego rezultaty.
  • Działaj w sposób logiczny i uporządkowany. Niech przemawia przez Ciebie spokój i pewność siebie. Panuj nad przebiegiem zajęć, nie wprowadzaj chaosu, trzymaj się planu, zadbaj o poczucie bezpieczeństwa Klienta.
  • Podążaj za Klientem. Dostosuj tempo zajęć do postępów Klienta. Informuj Klienta o postępach. Nic tak dobrze nie działa jak autentyczna pochwała, która dodaje mocy i pozwala utrzymać zaangażowanie Klienta na wysokim poziomie.
  • Bądź w stu procentach zaangażowany w pracę z Klientem. Rozmawiaj z Nim, dopytuj, czy czuje różnicę, wtedy kiedy ją zaobserwujesz.
  • Na każdym kroku okazuj szacunek Klientowi, słysz Jego potrzeby i udzielaj Mu ciągłego wsparcia w drodze do realizacji celu.

 

A teraz uwaga!

Nawet jeżeli wydaje ci się, że teraz tak jest, że dokładnie tak prowadzisz zajęcia, to wciel się na chwilę w Twojego Klienta, przypomnij Sobie Wasze ostatnie zajęcia, a teraz sam Sobie udziel wskazówek, co możesz następnym razem zrobić lepiej, bardziej by dać jeszcze większą wartość Klientowi?

 

Zostawiam Cię z tą myślą…

 

 

Dopisz swój e-mail do newslettera na dole strony. Poinformuję Cię o: 

  • nowych artykułach na blogu
  • polecanych ofertach pracy
  • i raczej nic więcej :)

Dołącz do bazy instruktorów - tutaj! 

 

Autor:

szymon mCześć, nazywam się Szymon Słoma, od 2010 roku prowadzę Bazę Instruktorów. Pomagam instruktorom znaleźć wymarzoną pracę, a właścicielom firm odpowiednich pracowników. Jestem instruktorem kilku dyscyplin, coachem przygotowującym się do akredytacji ICF oraz autorem 3 książek: Zostań Mistrzem NarciarstwaNauka WindsurfinguNordic Walking - Jak Chodzic.

Kontakt i współpraca: www.sloma.in