• Od instruktorów dla instruktorów od 2009 roku!

praca lato 2024

Featured

7 inspirujących książek, które każdy szkoleniowiec (instruktor/ trener) przeczytać powinien!

7 ksiazek ktore kazdy instruktor przeczytac powinien

Instruktorze/ trenerze masz misję! Stając przed uczniem (dorosłym lub dzieckiem) jesteś autorytetem! To co powiesz i zrobisz ma ogromne znaczenie! Twój uczeń będzie Cię naśladował i uwierzy w Twoje słowa. To od Ciebie bardzo często zależy czy pasja, która pchnęła tę osobę do Ciebie na zajęcia, zapłonie niczym pochodnia, czy zgaśnie oblana kubłem zimnej wody i uczeń stwierdzi po zajęciach, że to jednak nie dla niego!

Na co dzień dbasz o umiejętności techniczne, które stale podnosisz. Jednak odpowiedz sobie sam przed sobą:

 • Czy w ciągu ostatniego roku byłeś na szkoleniu, które podnosi umiejętność prowadzenia zajęć, komunikacji, planowania, rozumienia potrzeb ucznia?
 • Czy w ciągu ostatniego roku przeczytałeś książkę, która pomaga w wyżej wymienionych kwestiach?
 • Jeżeli odpowiedziałeś tak na powyższe pytania, to słuchaj tego: Czy zasady poznane na szkoleniach, przeczytane w książkach wprowadziłeś w życie i stosujesz na zajęciach?

 

Jeżeli Twoja odpowiedź brzmi TAK to świetnie! Natomiast jeżeli odpowiedziałeś NIE to koniecznie zapoznaj się z tym tekstem do końca! 

Przygotowałem dla Ciebie wykaz 7 książek, które moim zdaniem są niezbędne w bibliotece szkoleniowca. Większość z nich to klasyki, a wiedza w nich zawarta jest ponadczasowa i do zastosowania nie tylko w prowadzeniu zajęć, ale również w życiu codziennym. Zaczynamy...

 

1. Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi- Dale Carnegie (1936)

Książka sprzedana w ponad 13 mln egzemplarzy! Pozycja, która jest absolutnym „must read”! Jeżeli ktoś pyta mnie o pierwszą książkę, którą powinien przeczytać to polecam mu właśnie tę publikację (również świetny audiobook)! Zasady spisane niemal 100 lat temu, są do dzisiaj źródłem inspiracji dla wielu szkoleń z zakresu relacji międzyludzkich.

 

2. Wszyscy się komunikują niewielu potrafi się porozumieć- John C. Maxwell (2010)

John był pastorem, opisał swoją drogę jak został sławnym mówcą. Niby historia od zera do milionera, ale ilość praktycznych wskazówek jest nieoceniona! Zasady komunikacji, które opisał są skuteczne i świetnie się sprawdzają w czasie prowadzenia zajęć!

 

3. Wywieranie wpływu na ludzi. Teoria i praktyka- Robert B. Cialdini (1984)

Książka, której nie mogło tutaj zabraknąć. Jeden z pierwszych poradników, które przeczytałem i do którego mam ogromny sentyment. Ta książka była inspiracją do dalszego zgłębiania wiedzy na temat relacji międzyludzkich! Czasem musisz swojego ucznia zmotywować do działania lub pokonać w nim pewne opory. Umiejętnie poprowadzona rozmowa oraz trening mogą sprawić, że uczeń pokona swoje słabości. Zasada wzajemności, czy społecznego dowodu słuszności… do dziś działa bardzo dobrze! Jako prowadzący trening nie możesz tego zlekceważyć! 

 

STOP

Dziękuję, że czytasz ten tekst. Po skończeniu tego artykułu wróć w to miejsce i zapoznaj się z moim projektem Nawyki Skutecznego Szkoleniowca.

Nawyki Skutecznego Szkoleniowca <<< kliknij

 

 

4. Mowa ciała- Allan i Barbara Pease (2004)

Niezależnie od tego, jakie zajęcia prowadzisz możesz zadbać o to, aby Twój wizerunek od samego początku był wysoko oceniany. Na to jak zostaniesz odebrany ma wpływ nie tylko to, co mówisz, ale przede wszystkim to, w jaki sposób się zachowujesz! To musi być spójne. Przeczytaj tę książkę, jeżeli czujesz, że coś możesz poprawić lub zmienić. Rób to stopniowo, wybierz jeden element, próbuj przez miesiąc, potem kolejny. Powoli, aby właściwe zachowanie stało się nawykiem i było naturalne. To wymaga czasu. Naucz się obserwować mowę ciała swoich podopiecznych, lepiej ich zrozumiesz i odpowiednio się do nich dopasujesz - lubimy ludzi podobnych do nas! 

 

5. To przecież proste. Towarzyskie umiejętności, które ułatwiają życie- Allan i Barbara Pease (2006)

Jak w tytule, wiele cennych porad, które warto stosować w towarzystwie innych osób. Dla mnie jedna bezcenna- nauka imion. Powtórz 3 razy na głos imię nowo poznanej osoby w ciągu pierwszej minuty od poznania! To zmieniło moje życie, jeżeli chodzi o naukę imion! Polecam!

 

6. Szkolenia oparte na dowodach. Poradnik dla trenerów- Ruth Colvin Clark (2010)

Autorka obala wiele mitów nauczania takich, z którymi spotykasz się na co dzień! Jeżeli kiedykolwiek autorka zorganizuje swoje szkolenie w Europie to na pewno na nie pojadę! Książka niezbędna i tak wartościowa, że nic więcej nie będę pisał - przeczytaj i wyciągnij ważne lekcje! 

 

7. Droga do osobistej potęgi- Napoleon Hill (1941)

To książka, którą zacząłem czytać drugi raz. Ilość pozytywnego przekazu jest tak duża, że nie sposób przestać o niej myśleć. Zapoznaj się z ideą pracy większej niż wynagrodzenie! Podejście, które towarzyszy mi od zawsze i nawet nie przypuszczałem, że można to tak dobrze opisać i wyjaśnić! Ogólnie rób więcej niż masz zapłacone! 

Jako podsumowanie i zachęcenie Cię do czytania zamieszczam 10 składników siły osobistej, o której pisze Napoleon Hill. To składniki, o które powinieneś dbać na co dzień:

 1. Nawyk precyzyjnego definiowania celu.
 2. Sprawność podejmowania decyzji.
 3. Przyzwoitość charakteru, celowa i świadoma uczciwość.
 4. Pełna kontrola nad własnymi emocjami.
 5. Obsesyjne pragnienie świadczenia użytecznych usług.
 6. Kompleksowa znajomość własnego fachu.
 7. Tolerancja w każdej dziedzinie.
 8. Lojalność wobec współpracowników i wiara w istotę wyższą.
 9. Nienasycone pragnienie pogłębiania wiedzy.
 10. Gotowość wyobraźni.

 

Pamiętaj: Żyj na co dzień zgodnie z tym co przekazujesz, będzie Ci łatwiej prowadzić zajęcia! Nie będziesz musiał nikogo udawać. Spójny wizerunek, brak potrzeby udawania to spokój, a spokój to szczęście i komfort prowadzenia zajęć.

 

Dopisz swój e-mail do newslettera na dole strony. Poinformuję Cię o: 

 • nowych artykułach na blogu
 • polecanych ofertach pracy
 • i raczej nic więcej :)

Dołącz do bazy instruktorów - tutaj! 

 

Autor:

szymon mCześć, nazywam się Szymon Słoma, od 2010 roku prowadzę Bazę Instruktorów. Pomagam instruktorom znaleźć wymarzoną pracę, a właścicielom firm odpowiednich pracowników. Jestem instruktorem kilku dyscyplin, coachem przygotowującym się do akredytacji ICF oraz autorem 4 książek: 27 dobrych praktykZostań Mistrzem NarciarstwaNauka WindsurfinguNordic Walking - Jak Chodzic.

Kontakt i współpraca: cochingwruchu.pl