Masz do czynienia z dużą liczbą osób. Stale kontaktujesz się z dziećmi i ich rodzicami, często prowadzisz grupy w każdym wieku. Znajdujesz się w różnych sytuacjach, gdzie komunikacja ma ogromne znaczenie- TAK. Możesz być jeszcze lepszy! Odpowiedz teraz:
- Czy spotkałeś się z podziałem typów osobowości na kolory?
- Czy wiesz jaki kolor Ty reprezentujesz?
- Czy wiesz jak komunikować się z pozostałymi kolorami?
Jeżeli na wszystkie pytania odpowiedziałeś TAK to nie czytaj dalej! Jeżeli choć raz odpowiedziałeś NIE, to ten tekst będzie najważniejszym, który dziś przeczytasz!
Już od kilku lat jeżdżąc na różne szkolenia spotykam się z przypisywaniem cech naszej osobowości kolorom. Być może przeszedłbym obok tego obojętnie, ale to się sprawdza! Trzykrotnie wykonywałem różne testy i niezmiennie wychodzi, że przeważającym typem w moim przypadku jest… niebieski. Pewnie myślisz "Szymon, ale co to znaczy?". Za chwilę, jeden z testów będziesz mógł wykonać sam (link również na dole strony).
Idea polega na określeniu cech i koloru przewodniego Twojej osobowości. Nigdy nie jesteś tylko jednym typem, ale zazwyczaj jeden jest dominujący – warto go określić. Wiele sytuacji, w których byłeś do tej pory, stanie się bardziej czytelna. Przeczytaj do końca, zrób test podziel się wynikami w komentarzu pod spodem. Jestem ciekaw Twojego zdania na ten temat. Jeżeli po przeczytaniu tego artykułu przypomną Ci się sytuacje, sceny z własnej pracy, to podziel się nimi– zrób to w komentarzu.
Możesz spotkać się z podziałami zaproponowanymi przez:
- Structogram® (niebieski, czerwony, zielony)
- Insights Discovery™ (niebieski, czerwony, zielony, żółty)
- Taylora Hartmana (niebieski, czerwony, żółty, biały)
Tak duże zainteresowanie tym tematem prawdopodobnie świadczy o tym, że „coś w tym jest”.
Czy ta wiedza przyda Ci się do prowadzenia zajęć?
Zdecydowanie TAK!
Na potrzeby tego artykułu krótko scharakteryzuję podział zaproponowany przez Taylora Hartmana (opisany w książce Kod kolorów – typy osobowości zaszyfrowane w kolorach, Wydawnictwo AMBER).
STOP Dziękuję, że czytasz ten tekst. Po skończeniu tego artykułu wróć w to miejsce i zapoznaj się z moim projektem Nawyki Skutecznego Szkoleniowca. Nawyki Skutecznego Szkoleniowca <<< kliknij
|
Czerwony
Czerwony: to typ, który lubi działać, idzie pewnie przez życie i lubi podejmować decyzje. Wyraża swoje zdanie szybciej niż się zastanowi, często przez to wpada w kłopoty. Szczery do bólu. To przywódca, którego zdanie jest najważniejsze. Potrafi być samodzielny i rozwiązywać problemy. Może mieć problemy w kontaktach międzyludzkich. Zapytany czy idzie na imprezę, odpowie: „TAK”
Wskazówki dla Ciebie, jak możesz to wykorzystać:
- Daj mu zadanie- szef grupy.
- Naturalny lider- pozwól mu zadecydować.
- Warto go mieć „po swojej stronie” pomoże Ci opanować grupę.
Niebieski
Niebieski: to typ, który lubi analizować, przed podjęciem decyzji musi się zastanowić i rozważyć, co będzie najkorzystniejsze. Lubi procedury, kiedy wszystko idzie zgodnie z planem. Jeżeli się umówisz to tak musi być! Zmiana planu jest dla niego niekomfortowa. Boi się konfliktu i chaosu! Emocjonalny, potrzebuje akceptacji i pochwały, negocjator – wysłucha i potrafi znaleźć logiczne rozwiązanie. Solidny i rzetelny w wykonywaniu obowiązków. Zapytany czy idzie na imprezę, odpowie: „A jak się tam dostaniemy?”
Wskazówki dla Ciebie, jak możesz to wykorzystać:
- Dokładnie opisz czego wymagasz, postępuj zgodnie z planem.
- Daj mu zadanie wymagające analizy.
- Pochwal go, za wykonane zadanie.
Żółty
Żółty: bardzo lubi ludzi, jadąc na kurs zada pytanie „a kto tam będzie?”. Wymaga atencji i pochwały. Łatwo nawiązuje nowe kontakty, trudniej mu zachować głębsze relacje z poznanymi osobami. Kreatywny, uwielbia nowe sytuacje i doświadczenia. Na świat patrzy z optymizmem, jest spontaniczny w działaniu. Zapytany czy idzie na imprezę, odpowie: „A kto jeszcze idzie?”
Wskazówki dla Ciebie, jak możesz to wykorzystać:
- Pochwal: „Jak to opanujesz, zrobisz wrażenie na rodzicach/ na kolegach”.
- Daj mu kreatywne zadanie np. wymyśl nazwę grupy.
- Tak organizuj zajęcia, aby miał kontakt z całą grupą (np. zmieniaj grupy ćwiczebne).
Biały
Biały: bardzo emocjonalny, opowiada o tym co go spotkało. Chętnie słucha i robi to dobrze, przejmuje się tym co mówisz. Lubiany za umiejętność aktywnego słuchania – zadaje pytania. Jest wizjonerem, przeżywa to co planuje. Idealny przyjaciel. Zapytany czy idzie na imprezę, odpowie: „Nie wiem, nie będziesz mieć nic przeciwko? A Ty idziesz?”
Wskazówki dla Ciebie, jak możesz to wykorzystać:
- Porozmawiaj z nim! Opowiedz wesołą historię z swojego życia. Zapytaj co u Ciebie?
- Daj mu bezpieczne zadanie do wykonania– nie zmuszaj, wcześniej określ zasady!
- Pochwal za wykonanie zadania i daj ambitniejsze – lubi się uczyć!
Znasz już swój kolor? To pamiętaj!
Nie ma „złych kolorów„ – wszystkie cechy są potrzebne i warto je znać. W sytuacjach życia będziesz przejawiał cechy przypisane również do innych kolorów. W pracy możesz być np. bardziej kreatywny jak żółty, natomiast w domu emocjonalny niczym biały. Są również sytuacje, w których możesz się zachowywać bardziej spontanicznie jak czerwony, a czasem jak analityk niebieski.
Mając świadomość tych zachowań będziesz komunikował się skuteczniej. Nie tylko w pracy zawodowej, ale również w sytuacjach towarzyskich i życiu domowym.
Wykonaj teraz test on line: https://testhartmana.pl/
Mój wynik (i w pełni się z nim zgadzam):
- Niebieski: 15
- Czerwony: 11
- Żółty: 11
- Biały: 8
A jaki jest Twój kolor?
Dopisz swój e-mail do naszego newslettera na dole strony. Poinformujemy Cię o:
- nowych artykułach na blogu
- polecanych ofertach pracy
- i raczej nic więcej :)
Dołącz do bazy instruktorów - tutaj!
Autor:
Cześć, nazywam się Szymon Słoma, od 2010 roku prowadzę Bazę Instruktorów. Pomagam instruktorom znaleźć wymarzoną pracę, a właścicielom firm odpowiednich pracowników. Jestem instruktorem kilku dyscyplin, coachem przygotowującym się do akredytacji ICF oraz autorem 4 książek: 27 dobrych praktyk, Zostań Mistrzem Narciarstwa, Nauka Windsurfingu, Nordic Walking - Jak Chodzic.
Kontakt i współpraca: cochingwruchu.pl