Pozwól, że przytoczę historię Johna C. Maxwella wybitnego pastora i mówcy, do którego na początku jego kariery zwrócił się jeden z słuchaczy:
Słuchacz: "Jest Pan mądrzejszy niż Albert Einstein!"
J.C.Maxwell: "Dlaczego tak uważasz?"
Słuchacz: "Albert Einstein napisał coś tak trudnego, że tylko dziesięć osób mogło wówczas to zrozumieć. Gdy jednak ty, pastorze, wygłaszasz kazanie, nikt cię nie rozumie."
Brzmi znajomo?
Być może znasz to uczucie, gdy ktoś mówi do Ciebie, a Ty nic nie rozumiesz? Starasz się skupić, ale wydaje Ci się, że to nie twoja bajka. Po chwili myśli są już zupełnie gdzie indziej. Jedyne co przychodzi Ci do głowy po takiej wypowiedzi to pytanie: Co? A po Polsku?
A może Ty jesteś mówcą i Twój słuchacz daje Ci do zrozumienia, że nic nie rozumie?
Jeżeli choć raz byłeś w takiej sytuacji koniecznie przeczytaj ten tekst
Na pewno wiesz, że dzieci uczą się głównie przez naśladowanie, a w mniejszym stopniu interesują się tym ile i co mówisz. Dlatego to co pokazujesz powinno być idealnie wykonane, a słowa ograniczone do potrzebnego minimum.
A młodzież, dorośli?
Co zrobić jeżeli musisz coś wytłumaczyć?
Zadbaj o to, aby przekaz był prosty
Znasz osoby, które tłumaczą coś bardzo długo, a na końcu i tak nie wiesz o co chodzi? Jako instruktor nie popełniaj tego błędu. Używaj słów zrozumiałych dla odbiorców - dopasowanych do wieku i poziomu doświadczenia w danej dyscyplinie. Unikaj specjalistycznych słów branżowych, wprowadzaj je stopniowo. Specjaliści w różnych dziedzinach, którzy dobrze się komunikują, upraszczają rzeczy skomplikowane. Chcę powiedzieć, że temat musisz znać, a do przekazu by był zrozumiały musisz się dobrze przygotować i zaplanować! Trzymaj się zasady: „Jeżeli nie potrafisz czegoś prosto wyjaśnić - to znaczy, że niewystarczająco to rozumiesz.” (Albert Einstein).
Zwięzły i zrozumiały przekaz wymaga czasu trzeba się nad nim zastanowić. Jak oznajmił matematyk Blaise Pascal: „Napisałem ten list dłuższy niż zwykle, bo zabrakło mi czasu, by był krótki”.
STOP Dziękuję, że czytasz ten tekst. Po skończeniu tego artykułu wróć w to miejsce i zapoznaj się z moim projektem Nawyki Skutecznego Szkoleniowca. Nawyki Skutecznego Szkoleniowca <<< kliknij
|
Co mogę zrobić już dziś, aby mój przekaz był skuteczniejszy?
I
Mów krótkimi zdaniami i używaj słów zrozumiałych dla uczestników! Niestety często zdarza się tak, że po wysłuchaniu wykładu, którego nie zrozumiałeś, oceniasz prowadzącego jako osobę bardzo mądrą. Pamiętaj, że lekcja to nie pole do przechwałek! Celem nadrzędnym jest przekazanie wiedzy! Uprość przekaz tak żeby uczeń zapamiętał jak najwięcej! Jeżeli większość osób w grupie nie rozumie zagadnienia, które omawiasz to czyja to jest wina?
II
Mów na temat – nie odbiegaj od głównego nurtu swojej wypowiedzi! Czy znasz osoby, które są zawsze gotowe do rozmowy na dowolny temat, a po chwili nie pamiętają o czym mówili? Przemyśl swoją wypowiedź! Skoncentruj się na najważniejszych punktach do przekazania! Użyj porównań, zachęć uczestników do wyobrażenia sobie tego o czym mówisz! Jak wnioskuje wybitna specjalistka metodyki nauczania Ruth Colvin Clark: "Tak zwane ciekawostki tylko odciągają uczestników od głównego tematu i utrudniają zapamiętanie najważniejszych kwestii".
Zadaj pytania:
- Kto z Was wie o czym mówiłem? (Ja: Podnoszę rękę i czekam, kto się zgadza też podnosi.)
- Kto z Was chce abym jeszcze raz to powtórzył? (Ja: Podnoszę rękę i czekam, kto się zgadza też podnosi.)
III
Powtarzaj to co powiedziałeś! Jeżeli zależy Ci na tym, aby uczestnicy zapamiętali to o czym mówiłeś powtórz to wielokrotnie w czasie zajęć! Np. Przekaz – ćwiczenie – przekaz- ćwiczenie – przekaz – ćwiczenie. Świetnym rozwiązaniem jest dobranie uczestników w pary lub trójki, tak aby wzajemne wytłumaczyli sobie nowe zagadnienie! Jeżeli powiedzą to swoimi słowami na głos, jest znaczenie większa szansa, że zapamiętają. Jeżeli nie będą potrafili tego zrobić, to znaczy że jeszcze nie do końca rozumieją!
IV
Mów krótko! Zastanów się ile treści jest w stanie zapamiętać słuchacz? Jeżeli zależy Ci na tym, aby uczestnicy zapamiętali jak najwięcej- mów mniej! Według Maxwella jesteśmy w stanie wytrzymać maksymalnie 20 minut siedząc w milczeniu. Zatem zaangażuj ich do działania! A swoje wypowiedzi popieraj przykładami!
„Jeżeli chcesz wejść na wyższy poziom umiejętności komunikowania się i efektywnie porozumiewać się z ludźmi, nie staraj się oczarować ich swoim intelektem lub przytłoczyć nadmiarem informacji.”
John C. Maxwell
Szymon czy dobrze zrozumiałem, mój przekaz będzie czytelniejszy jeśli:
- Będę używał zrozumiałych słów.
- Będę mówił krótkimi zdaniami.
- Będę mówił tylko na temat (bez ciekawostek).
- Będę powtarzał to co już powiedziałem.
- Ograniczę przekaz do niezbędnego minimum?
Czy tak?
Tak czytelniku dokładnie o to chodzi! Cieszę się, że dobrze się rozumiemy! Jeżeli masz inne doświadczenia w tym zakresie lub swoje sprawdzone metody, którymi możesz się tu z nami podzielić. Uważasz, że coś jeszcze powinno się znaleźć w tym tekście lub po prostu chcesz napisać, że to fajny pomysł z blogiem to wyraź to w komentarzu pod tekstem! Dziękuję!
Podsumowanie
Jeżeli uważasz, że ten artykuł jest wartościowy, a pomysł na bloga z poradami dla prowadzących zajęcia jest piorunująco dobry to proszę pomóż i udostępnij ten artykuł na facebooku.
Dopisz swój e-mail do naszego newslettera na dole strony. Poinformujemy Cię o:
- nowych artykułach na blogu
- polecanych ofertach pracy
- i raczej nic więcej :)
Dołącz do bazy instruktorów - tutaj!
Autor:
Cześć, nazywam się Szymon Słoma, od 2010 roku prowadzę Bazę Instruktorów. Pomagam instruktorom znaleźć wymarzoną pracę, a właścicielom firm odpowiednich pracowników. Jestem instruktorem kilku dyscyplin, coachem przygotowującym się do akredytacji ICF oraz autorem 4 książek: 27 dobrych praktyk, Zostań Mistrzem Narciarstwa, Nauka Windsurfingu, Nordic Walking - Jak Chodzic.
Kontakt i współpraca: cochingwruchu.pl