• Od instruktorów dla instruktorów od 2009 roku!

praca lato 2024

Featured

Trudne przypadki na zajęciach. Zobacz jak sobie z nimi poradzić - 3 skuteczne sposoby.

ciezki przypadek

Tak sobie pomyślałem, że pewnie nie raz przyszedł do Ciebie uczeń, który do tej pory robił coś całkowicie inaczej… Jeżeli był samoukiem to bardzo spora szansa, że właśnie tak było. Mogło zdarzyć się też tak, że uczył go nauczyciel, który miał zupełnie inne spojrzenie na naukę. Być może nie stosował aktualnych osiągnięć w danej dziedzinie (nie szkolił się na bieżąco), być może bazował tylko na swoich doświadczeniach. A może uczeń nie do końca zrozumiał poprzednie nauki…

 

Nie krytykuj

Tak naprawdę cokolwiek wydarzyło się wcześniej jest to dla Ciebie tylko informacją i nie powinieneś tego krytykować. Nawet jeżeli nie do końca zgadzasz się z warsztatem poprzedniego nauczyciela, nie powinieneś nigdy go oceniać na głos przy uczniu – nawet jeżeli się z nim nie zgadzasz – nie mów, że On coś zrobił źle. Mowa o innych w ten sposób tylko pokaże Twoje zamknięcie na jeden sposób myślenia. Nie oceniaj innych, nawet jeżeli się nie zgadzasz. Pokaż, wytłumacz dlaczego powinno się to wykonywać w ten, a nie w inny sposób. Dlaczego dana umiejętność będzie skuteczniejsza jeżeli zrobimy ją inaczej.

Taki czarny PR i mówienie o innych źle jednocześnie podkreślając swoje walory – jest po prostu słabe! Jeżeli masz rację to i tak prędzej czy później Twój uczeń pójdzie za Tobą. Pokaż swoją wartość pracą, a nie słowami na swój temat! Pamiętaj, że z Twoim warsztatem pracy inni też mogą się nie zgadzać. I mogą równie źle mówić o Tobie. Zastanów się może to On ma rację a nie Ty - rozważ to! 

"Krytyka jak oswojone gołębie – zawsze wraca do domu"

Dale Carnegie

 

Zatem co możesz zrobić jeżeli trafiasz na ucznia, który mówi „ale tamten instruktor mówił inaczej” albo w książce było napisane, że tak się nie robi. Przytaknij!

Powiedz: Tak!  Masz rację! Ja też się spotkałem z taką opinią i być może w tamtych okolicznościach tamta uwaga czy umiejętność była jak najbardziej na miejscu. Być może w tamtych czasach, wykorzystując starszy sprzęt to było ok. Widzę, że dzięki wcześniejszym naukom posiadasz już sporą wiedzę i umiejętności. To solidny fundament, na którym możemy wiele zbudować.

 

STOP

Dziękuję, że czytasz ten tekst. Po skończeniu tego artykułu wróć w to miejsce i zapoznaj się z moim projektem Nawyki Skutecznego Szkoleniowca.

Nawyki Skutecznego Szkoleniowca <<< kliknij

 

 

Uczeń oczytany – a Ty nie

O nie! Uczeń, zaskakuje Cię wiedzą z jakiejś dziedziny np. historia, wyniki zawodów, igrzysk, zainteresowanie sprzętem - zawsze zna najświeższe nowinki, o których Ty niekoniecznie musisz wiedzieć. Spokojnie to nie problem, przecież nie jesteś alfą i omegą i nie musisz wiedzieć wszystkiego lub po prostu jeszcze ta wiedza do Ciebie nie dotarła. Takiego oczytanego, wybijającego się uczestnika zajęć zawsze warto mieć po swojej stronie. Być może będziesz pierwszą osobą, która pochwaliła go za tą wiedzę i zwróciła na to uwagę. Zyskasz jego szacunek i uznanie.

Powiedz: Wow! Super, że w końcu poznałem kogoś kto tak dobrze zna historię narciarstwa! Zawsze chciałem o tym posłuchać, a nie tylko czytać w książkach… Mam nadzieję, że w czasie przerwy nam o tym poopowiadasz!

 

Uczeń przeszkadzający w zajęciach

Czyt zdarzył Ci się taki? Pewnie tak! Jeżeli nie to na pewno się taki pojawi. Zostosuj podobny schemat, wykorzystaj jego mocne strony, aby go docenić i wyróżnić. Miej go po swojej stronie. Daj mu zadania, które pokażą jego wartość na tle grupy.

Powiedz: Cieszę się, że masz tyle energii! Jak byłem w Twoim wieku to byłem dokładnie taki sam. Widzę w Tobie chłopka, który za kilka lat może stanąć na moim miejscu i poprowadzić grupę. Czy masz na tyle odważną wyobraźnię sobie to zobaczyć jak zamkniesz oczy? 

Jestem przekonany, że Twoje umiejętności przydadzą nam się już teraz… czy możesz pokazać skręt śmig? 

 

Podsumowanie – czytaj

Nie krytykuj, znajdź pozytywną cechę i staraj się ją wyróżnić. Wybijające się jednostki zawsze lepiej mieć po swojej stronie. Podobno najbardziej zaniedbaną potrzebą wśród ludzi jest potrzeba pochwały! Zrób to! Pochwal!

Zadaj sobie pytania:

  • Kiedy ostatnio czytałem artykuł, książkę związaną z przedmiotem, dyscypliną którą uczę?
  • Na ilu kursach doszkalających byłem? Czy tylko jeden kurs a potem już tylko praca?
  • Kiedy ostatnio byłeś na jakimś kursie, gdzie uczyłeś się czegoś zupełnie nowego, nowej umiejętności z którą do tej pory nie miałeś żadnego kontaktu? Idź! Poczuj się jak uczeń, który rozpoczyna naukę! Lepiej zrozumiesz jego potrzeby!

 

Jeżeli uważasz, że ten artykuł jest wartościowy, a pomysł na bloga z poradami dla prowadzących zajęcia jest piorunująco dobry to proszę pomóż i udostępnij ten artykuł na facebooku

 

Dopisz swój e-mail do naszego newslettera na dole strony. Poinformujemy Cię o: 

  • nowych artykułach na blogu
  • polecanych ofertach pracy
  • i raczej nic więcej :)

Dołącz do bazy instruktorów - tutaj! 

 

Autor:

szymon mCześć, nazywam się Szymon Słoma, od 2010 roku prowadzę Bazę Instruktorów. Pomagam instruktorom znaleźć wymarzoną pracę, a właścicielom firm odpowiednich pracowników. Jestem instruktorem kilku dyscyplin, coachem przygotowującym się do akredytacji ICF oraz autorem 4 książek: 27 dobrych praktykZostań Mistrzem NarciarstwaNauka WindsurfinguNordic Walking - Jak Chodzic.

Kontakt i współpraca: cochingwruchu.pl