praca lato 2023

planowanie w pracy instruktora

Znasz to uczucie, gdy podczas prowadzenia zajęć nie pamiętasz co dalej? Stoisz w martwym punkcie i zastanawiasz się jakie było kolejne ćwiczenie, albo nie pamiętasz czy coś już było zrobione? Tak to zdarza się każdemu niezależnie od prowadzonych zajęć. Jak z tego wybrnąć? Czy jest sposób, aby takie sytuacje wyeliminować? Czytaj do końca!

Plan - też tak masz?

Gdy byłem na studiach pisałem mnóstwo konspektów, wydawało mi się wtedy, że to tylko po to, aby wykładowcy mieli z czego wystawić oceny. Po studiach też byłem „zmuszany” do pisania tego typu prac… i nie doceniałem ich wartości... dopóki nie trafiłem na kurs ze współczesnych form wzmacniania. Prowadząca - wykładowczyni AWF, która jest dla mnie autorytetem pod względem prowadzenia zajęć (była już w czasie studiów), w przerwie wyciągnęła kartkę z rozpisanymi ćwiczeniami – robiliśmy je po kolei. Wywarło to na mnie ogromne wrażenie i zdałem sobie sprawę jakim byłem ignorantem, że ja niby wszystko mam w głowie.

Kolejny raz spotkałem się z tak dokładnym opisywaniem działań na szkoleniu Akademia Trenera Kamili Rowińskiej. Pomimo, że plany już pisałem to sposób w jaki planowała szkolenie Kamila wywarł na mnie ogromne wrażenie! To naprawdę jest ważne!

Duże sukcesy nie są dziełem przypadku. Wymagają ogromu pracy i trzeba się do nich odpowiednio przygotować.

Plan… jedni nazywają go konspektem inni scenariuszem. Nabierając doświadczenia sam znajdziesz najbardziej przystępną formę dla siebie.

 

STOP

Dziękuję, że czytasz ten tekst. Po skończeniu tego artykułu wróć w to miejsce i zapoznaj się z moim projektem Nawyki Skutecznego Szkoleniowca.

Nawyki Skutecznego Szkoleniowca <<< kliknij

 

Dlaczego plan jest tak ważny?

  1. Dzięki niemu nie pominiesz żadnego elementu szkolenia.
  2. Mając plan zawsze wiesz co już zostało zrobione. Możesz pewne kwestie zamienić kolejnością, jeżeli to będzie najlepsze rozwiązanie w danym momencie. Możesz pozwolić sobie na bycie bardziej flexi i reagować na to co dzieje się na szkoleniu, aby idealnie dopasować się do grupy.
  3. Pisząc plan, robisz to na spokojnie, masz szansę zastanowić się nad tym co będziesz robił.

Niezleżenie czy przygotowujesz tygodniowy plan pracy z grupą, z osobą indywidualną, jednogodzinne zajęcia czy trzygodzinne zajęcia na tzw. „firmówkę” to powinieneś siąść i zastanowić się co będziesz na nich robił. Oczywiście jeżeli prowadzisz 50 lekcję z początkującym na tym samym stoku w niezmiennych warunkach to plan masz już dawno w głowie i nie będziesz go za każdym razem zapisywał! Ale za pierwszy razem zrób to i miej go przy sobie! Czasem wystarczy krótka notatka, kilka charakterystycznych wpisów, które Tobie dadzą obraz całości.

Jak się za to zabrać?

Przed przystąpieniem do układania planu zadaję sobie trzy pytania:

  1. Jaka jest wiedza lub umiejętności moich uczniów przed rozpoczęciem zajęć?
  2. Czego uczestnicy powinni się dowiedzieć?
  3. Co powinni po zajęciach umieć?

Moim celem- zawsze! Jest przekazanie uczniom co najmniej jednej informacji - umiejętności, którą mogą wprowadzić w życie zaraz po zajęciach! Sprawdź – upewnij się przed końcem zajęć czy pamiętają, czy wiedzą co miałeś na myśli! To, że Ty powiedziałeś nie znaczy, że rozumieją i potrafią wprowadzić „nowe” w życie. Zapytaj! Poproś, aby powtórzyli swoimi słowami – wytłumaczyli!

"Jeżeli nie potrafisz czegoś prosto wyjaśnić - to znaczy, że niewystarczająco to rozumiesz."

Albert Einstein

Kiedy już powoli uświadamiasz sobie, że warto pisać plan, albo Twoje sekretne notatki/ ściągi mają sens to zerknij jeszcze tylko na kilka punktów co taki plan powinien zawierać:

  • Czas trwania zajęć
  • Miejsce zajęć
  • Ilość osób
  • Poziom umiejętności
  • Wiek
  • Czego chcę nauczyć?
  • Jaką wiedzę teoretyczną przekazać?

Jeżeli masz inne doświadczenia z planem, uważasz, że coś jeszcze powinno się znaleźć w takim planie napisz w komentarzu pod tekstem! 

Podsumowanie - czytaj!

Zastanawiasz się czy pracując na stoku np. jako instruktor narciarstwa prowadząc lekcje indywidualne powinienem mieć plan?

Tak, powinieneś :)

W pracy instruktora bardzo często wynikają różne nieprzewidziane sytuacje takie jak spóźniony klient, odwołane zajęcia, zmęczenie ucznia itd. na które powinieneś reagować. Przez te czynniki nie zawsze uda się zrealizować założone cele, ale mając plan działania, zawsze wiesz gdzie jesteś, co zrobiłeś.

Jeżeli uważasz, że ten artykuł jest wartościowy, a pomysł na bloga z poradami dla prowadzących zajęcia jest piorunująco dobry to proszę pomóż i udostępnij ten artykuł na facebooku. A może znasz inne media, gdzie możesz podzielić się tym artykułem? Zrób to! 

Skomentuj artykuł poniżej! Napisz jakie Ty znasz sposoby na planowanie zajęć! Jak Ty sobie z tym radzisz i jak mógłbyś pomóc innym prowadzącym. 

 

Dopisz swój e-mail do naszego newslettera na dole strony. Poinformujemy Cię o: 

  • nowych artykułach na blogu
  • polecanych ofertach pracy
  • i raczej nic więcej :)

Dołącz do bazy instruktorów - tutaj! 

 

Autor:

szymon mCześć, nazywam się Szymon Słoma, od 2010 roku prowadzę Bazę Instruktorów. Pomagam instruktorom znaleźć wymarzoną pracę, a właścicielom firm odpowiednich pracowników. Jestem instruktorem kilku dyscyplin, coachem przygotowującym się do akredytacji ICF oraz autorem 3 książek: Zostań Mistrzem NarciarstwaNauka WindsurfinguNordic Walking - Jak Chodzic.

Kontakt i współpraca: www.sloma.in

 

Komentarze obsługiwane przez CComment

Partnerzy:

adechade_logo.pngbeeactive_logo.pngbezpiecznawoda_logo.pngbfc_travel_logo.pngboards_logo.pngeasy_logo.pngeh_logo.pnggigisport_logo.pnghydrosfera_logo.pngjafisport_logo.pngkiteresort_logo.pngkondahar_logo.pnglogo_abk.pnglogo_kadetok.pnglogo_kitestyle1.pnglogo_klubben.pnglogo_ras1.pnglogo_snowsense1.pnglogo_sportpromotion.pnglogo_swimshop.pnglogo_trishop.pnglogo_wychowawcypl.pngnovasport_logo.pngschoolboom_logo.pngsieplywa_logo.pngsignal_logo.pngsnow_for_life_logo.pngsurfoteka.pngtirol_ski_logo.pngurss_logo.pngwepeaceit_logo.png