praca lato 2022

Zbliżają się ferie i większość z Was wyjeżdża do pracy jako instruktor/ instruktorka narciarstwa. W związku z tym przygotowałem dla Was poradnik na co warto zwrócić uwagę, aby być jeszcze skuteczniejszym instruktorem. Tym artykułem rozpoczynamy również serię tekstów dzięki, którym nasz dział news możemy przekształcić w bloga. Moim celem jest stworzyć tu bloga, który będzie dostarczał wiedzę z zakresu prowadzenia zajęć – nie tylko sportowych!

Tyle słowem wstępu, poniżej już tylko piorunująco wartościowa wiedza!

Warto dbać o wysoką ocenę zajęć!

To udowodnione, że wysoko oceniane (przez uczestników) zajęcia wcale nie muszą oznaczać, że wiedza została lepiej przyswojona. Jednak warto o wysokie oceny zadbać bo nic nie działa lepiej niż polecenie zadowolonego klienta. Jeżeli zależy Ci na większej ilości klientów tym samym na wyższych zarobkach dbaj o swój wizerunek instruktora. Już od pierwszej chwili gdy stajesz przed kursantem jesteś autorytetem, powinieneś o ten autorytet dbać i potrafić go utrzymać. Pamiętaj, że jesteś przykładem, który uczeń będzie naśladował!

Pierwsze wrażenie!

Nigdy nie masz drugiej szansy na zrobienie pierwszego wrażenia, a uczeń wyrobi sobie zdanie na Twój temat w czasie pierwszych minut waszego spotkania. Wykorzystaj ten czas najlepiej jak potrafisz. To jest pierwszy moment, w którym możesz stracić autorytet, który już masz będąc nauczycielem/ instruktorem.

Zadaj sobie pytania:

 • Czy ja wyglądam, jak bym stosował rady, ćwiczenia, których uczę?
 • Czy wyglądam jak instruktor?
 • Czy oddał bym dziecko komuś takiemu jak ja?

Patrz w oczy!

Nie uciekaj wzrokiem – takie zachowanie jest odbierane jako nieszczere i świadczy o braku zainteresowania. Możesz ćwiczyć ze znajomymi, lub przed lustrem - mów patrząc sobie w oczy.

Zmotywuj!

Np. powiedz czego będziemy się uczyć? Po co nam to potrzebne? Zawsze pochwal za to co już potrafią! Na przykładzie narciarstwa możesz powiedzieć:

Jesteś już bardzo dobrym narciarzem, widziałem, że radzisz sobie w każdych warunkach i nie masz problemu z dostosowaniem się do panujących warunków. Dla takich wyróżniających się narciarzy mam zarezerwowane coś co pozwoli wyróżnić Ci się na stoku – inni będą spostrzegać Cię jak profesjonalistę, a Ty będziesz potrafił jeszcze bezpieczniej pokonywać strome i wąskie odcinki stoków, bo z tym jeszcze czasem miałeś problem. Dziś nauczymy się skrętu śmig – zarezerwowanego tylko dla najlepszych narciarzy!

 

STOP

Dziękuję, że czytasz ten tekst. Po skończeniu tego artykułu wróć w to miejsce i zapoznaj się z moim projektem Nawyki Skutecznego Szkoleniowca.

Nawyki Skutecznego Szkoleniowca <<< kliknij

 

Dbaj o autorytet!

O co powinieneś dbać na co dzień?

 • Podnosić kwalifikacje – szkolić się
 • Dbać o swoją sprawność fizyczną
 • Dbać o to, aby przekazywana wiedza była aktualna

O co możesz zadbać mając kilka minut przed kolejnymi zajęciami?

 • Zadbać o schludny wygląd, czy wyglądasz jak osoba do której sam udałbyś się na lekcję?
 • Czy oddałbyś swoje dziecko komuś takiemu jak Ty?
 • Zobacz z kim masz zajęcia i zapoznaj się z poziomem umiejętności i imionami – będzie Ci łatwiej nauczyć się ich w czasie lekcji! 

Naucz się imion!

Niektórzy uważają, że mają problem z zapamiętaniem imion… albo nazywają wszystkich jednym imieniem np. do dziewczyn mówią Kaśka do chłopaków Jasiek… Nie powinieneś tak robić, każdy zasługuje na to aby nazywać go po imieniu. Jestem przekonany, że Ty lubisz gdy inni pamiętają Twoje imię :) Jeżeli jednak zdarza Ci się zapominać to poniżej przedstawiam skuteczny sposób, który pomaga mi odkąd go poznałem.

Sprawdzony sposób na naukę imion to: trzykrotne powtórzenie imienia na głos w czasie pierwszej minuty rozmowy.

Np.

 • Instruktor: Cześć, jestem Szymon
 • Uczeń: Cześć, Ola.
 • Instruktor:  Ola, bardzo ładne imię.
 • Uczeń: Dziękuję.
 • Instruktor: Czym zajmujesz się na co dzień Ola?
 • Uczeń: Jestem lekarzem
 • Instruktor: Ola, przejdźmy do lekcji, kiedy ostatnio byłaś na nartach?

A gdy pomimo tego zapomnę imienia? To zapytaj! To się zdarza!

Co jak się pomylę? To przeproś! I postaraj się następnym razem nie pomylić! Mów po imieniu!

Dbaj o interakcje!

Dbaj o interakcje międzyludzkie pomiędzy uczestnikami szkolenia jak i uczestnikami i Tobą. Zadawaj kursantom pytania otwarte, pokaż że się nimi interesujesz. Pytania otwarte pozwalają uczestnikowi wypowiedzieć się, opowiedzieć historię, wyrazić swoje zdanie. Przykłady takich pytań poniżej:

 • Co sądzisz o…
 • Dlaczego wybrałeś…
 • Jak to się stało, że do mnie trafiłeś…

Pytania zamknięte to takie, na które odpowiesz jednym wyrazem lub stwierdzeniem (tak, nie…). Przykłady takich pytań:

 • Ile masz wzrostu?
 • Lubisz narty?
 • Lubisz zimę?

Taka rozmowa wygląda bardziej jak wywiad i nie pokazuje realnego zainteresowania. Oczywiście są sytuacje w których niezbędne jest zadanie pytania zamkniętego, np. w wypożyczalni gdzie trzeba konkretnych odpowiedzi, żeby szybko dobrać sprzęt. Natomiast jeżeli zależy Ci na podtrzymaniu relacji z klientem, pokazaniu zainteresowania jego osobą to zadawaj pytania otwarte - każdy lubi mówić o sobie – wykorzystaj to!

Dawaj zadania, w których uczestnicy współpracują ze sobą! To udowodnione, że możliwość współpracy z współćwiczącymi podnosi oceny Twoich zajęć! Zawsze jesteś w stanie wprowadzić w zajęcia element, który pozwoli zacieśnić więzi pomiędzy uczestnikami. Możesz wprowadzić takie działanie w czasie rozgrzewki, w czasie ćwiczeń, podczas podsumowania zajęć na końcu lub w czasie przerwy!

Przykłady:

 • Prowadzisz nową grupę – dobierz uczestników w dwójki niech wzajemnie przeprowadzą ze sobą wywiad. Zadając 2 pytania. Celem jest zapamiętanie imion i jak kilku podstawowych informacji o drugiej osobie. Poproś, aby zmienili pary i wykonali ćwiczenie ponownie. Poproś kilku ochotników, aby podzielili się najciekawszymi historiami z prowadzącym (reszta też słucha). Możesz wcześniej powiedzieć o zasadzie trzykrotnego powtórzenia imienia na głos, efekt będzie piorunujący! 
 • Znasz grupę, poproś, aby dobrali się w zespoły 3 osobowe -> aby przypomnieli sobie jedną najważniejszą dla nich informację z zajęć, następnie niech podzielą się tą informacją z członkami małej grupy. Następnie aby podzielili się ta informacją z prowadzącym. Grupa słucha.
 • Na wyciągu niech podzielą się między sobą jakąś ważna informacją, nad czym obecnie pracują doskonaląc technikę, niech powtórzą uwagę, którą dostali od instruktora lub po prostu dlaczego wybrali to szkolenie, tą miejscowość.

Podsumowanie - czytaj! 

Aby być dobrym instruktorem/ nauczycielem nie wystarczy wiedza specjalistyczna, powinieneś również skupić się na metodach i sposobie przekazywania wiedzy. Wykształć u uczestników postawy i przekonania, które będą podtrzymywać i doskonalić nawet, gdy Ciebie nie będzie obok.

Jeżeli uważasz, że ten artykuł jest wartościowy, a pomysł na bloga z poradami dla prowadzących zajęcia jest piorunująco dobry to proszę pomóż i udostępnij ten artykuł na facebooku. A może znasz inne media, gdzie możesz podzielić się tym artykułem? Zrób to! 

Skomentuj artykuł poniżej! Napisz jakie jest Twoje zdanie na ten temat! 

 

Dopisz swój e-mail do naszego newslettera na dole strony. Poinformujemy Cię o: 

 • nowych artykułach na blogu
 • polecanych ofertach pracy
 • i raczej nic więcej :)

Dołącz do bazy instruktorów - tutaj! 

 

Autor:

szymon mCześć, nazywam się Szymon Słoma, od 2010 roku prowadzę Bazę Instruktorów. Pomagam instruktorom znaleźć wymarzoną pracę, a właścicielom firm odpowiednich pracowników. Jestem instruktorem kilku dyscyplin, coachem przygotowującym się do akredytacji ICF oraz autorem 3 książek: Zostań Mistrzem NarciarstwaNauka WindsurfinguNordic Walking - Jak Chodzic.

Kontakt i współpraca: www.sloma.in

Komentarze obsługiwane przez CComment

Partnerzy:

adechade_logo.pngbeeactive_logo.pngbezpiecznawoda_logo.pngbfc_travel_logo.pngboards_logo.pngeasy_logo.pngeh_logo.pnggigisport_logo.pnghydrosfera_logo.pngjafisport_logo.pngkiteresort_logo.pngkondahar_logo.pnglogo_abk.pnglogo_kadetok.pnglogo_kitestyle1.pnglogo_klubben.pnglogo_ras1.pnglogo_snowsense1.pnglogo_sportpromotion.pnglogo_swimshop.pnglogo_trishop.pnglogo_wychowawcypl.pngnovasport_logo.pngschoolboom_logo.pngsieplywa_logo.pngsignal_logo.pngsnow_for_life_logo.pngsurfoteka.pngtirol_ski_logo.pngurss_logo.pngwepeaceit_logo.png